396B
95759

Per Wickenberg

(Sverige, 1812-1846)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266 - 355 EUR
278 - 370 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Wickenberg
(Sverige, 1812-1846)

Antigone

Signerad P. Wickenberg och daterad 1836. Rödkrita 10 x 7,5 cm.

Stidie till Antigone i Wickenbergs målninge "Oedipus och Antigone" från år 1836. (NM 6938)

Formgivare

Representera på museerna i Linköping och Norrköping.