Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
527
89993

DOSOR, 2 stycken snarlika, sannolikt Sverige, daterade i gravyren 1741 och 1748.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis förgyllda. Runda med räfflad kant, på locket genombruten dekor av religöst motiv. Dubbel botten. Undertill graverat spegelmonogram under krona samt datering. Diam. 5,5 resp 5 cm. (2)

Slitage.