536
90105

KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.

Utropspris
4 000 SEK
380 EUR
434 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket Kungliga Patriotiska sällskapets medalj. Diam. 6 cm.

Slitage.

Proveniens

F.S. 369, Falk Simons samling.