536
90105

KYRKDOSA, av Magnus Stråtin, Uddevalla 1791.

4 000 SEK
382 EUR
434 USD
Hammer price
5 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Delvis förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket Kungliga Patriotiska sällskapets medalj. Diam. 6 cm.

Slitage.

Provenance

F.S. 369, Falk Simons samling.