780
74283

SEKRETÄR, tillskriven Niclas Korp (hallrättsmästare i Stockholm 1771, mästare i ämbetet 1791). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med jakaranda och plommon. Beslag av mässing. Bakom klaff sju små lådor samt fack. Nedtill två lådor. Längd 89, bredd 50, höjd 103 cm. Nycklar medföljer.

Ställvis maskstungen, fanerlagningar.