1059
142567

MATTA. "Falurutan grön Folksam". Rölakan. 292x184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris

Komponerad 1952.

Något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor och fransar, många saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 153.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

86. Hans Hedberg, fat, fajans, Biot, Frankrike.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK