120501

Torsten Palm

(Sverige, 1885-1934)

Franskt landskap

Signerad T. Palm och daterad -24. Pannå 37,5 x 46 cm.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

945 - 1 130 EUR

962 - 1 150 USD

Klubbat pris:
23 000 SEK
Proveniens

Tidigare i Herr E. K:son Kjellbergs samlingar, Stockholm.

Nationalmuseum, Stockholm, "Torsten Palms minnesutställning", 1945 kat nr 92.