549
144399

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Marshland"

Signerad Helena Blomqvist och daterad 2008 och numrerad 4/6 på etikett a tergo. C-print 86 x 110 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Knäpper, Stockholm.

Galleri Knäpper, Stockholm, "The Last Golden Frog", 30 augusti - 28 september 2008.

Anders Olofsson, "The Last Golden Frog - Helena Blomqvist", Galleri Knäpper, 2008.

Helena Blomqvist är inte en konstnär som dokumenterar sin omvärld. Med hjälp av modeller och rekvisita bygger hon istället upp en helt egen värld som hon sedan förevigar med hjälp av kameran. Miljöerna är detaljrika och omsorgsfullt skapade. Hennes verk påminner därför ofta om filmiska stillbilder. I sitt skapande intresserar sig Blomqvist bland annat för filosofiska frågor, drömmar, ensamhet och mänsklighetens uppgång och fall. I hennes senaste utställning ”The Last Golden Frog” spelar apor en central roll. Där skildrar Blomqvist mänskliga relationer och öden vilka gestaltas med hjälp av djur. Hennes bilder visar med stor tydlighet att känslor är universella, men även tidlösa då kostymerna för tankarna till tiden kring första världskriget. I verket ”Marschland” ligger en liten apa på rygg i gräset, omgiven av gyllene grodor. De turkosa hängselbyxorna ger apan mänskliga egenskaper vilket får oss att fundera på varifrån den kommer och vart den är på väg. Kanske föll han utmattad till marken på flykt undan civilisationen vars telefonstolpar skymtar i bakgrunden.