1226
156573

ANTIK SILKE TÄBRIS. 183,5 x 134 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Terrakottafärgad botten med polykromt livsträd, kolonner, nisch och blommor. Mörkblåbrunmelerad huvudbård med stor palmettranka.

Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Ställvis slitage, något smutsig. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader.