243
149435

Pehr Hilleström

(Sverige, 1733-1816)
Pehr hilleström, "k: carl viii och sturen".

"K: Carl VIII och Sturen"

Duk 42 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris:
35 000 SEK
Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 372, 8-9 nov 1963, kat nr 52, avbildad pl 9. (3.600 kr)

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1927, upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 1034. ("K: Carl VIII och Sturen")

A tergo: "Konung Karl Knutsson utnämnde på sofsängen sin systerson Sten Sture till Riksföreståndare och afrådde honom att ... Kronan: Den ärelystnad sad han har bräckt min lycka och kortat mitt lif".

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801