Madeleine Pyk – en samling F769
539
185088

HANS ASPLUND Karmstol, prototyp, för KF, Sverige 1949.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
47 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stålrörställning, sits, rygg och armlän av brunt läder.

Slitage.

Proveniens

Avdelningschefen på KF:s arkitektkontor, därefter i arv.

HANS ASPLUND (1921-1994). Arkitekt och professor, son till Erik Gunnar Asplund. Hans Asplund är mest känd för medborgarhuset i Eslöv och tillbyggnaden av varuhuset NK, Nordiska Kompaniet (1953-63).
Hans Asplund var även författare och debattör, skrev boken "Farväl till Funktionalismen" och myntade begreppet "Nybrutalism".

Hans Asplund arbetade 1948-50 på KF:s arkitektkontor där han 1949 ritade denna stol för en utställning.