Madeleine Pyk – en samling F769
582
171697

BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, jugend, 1910-20-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Gjuten patinerad mässing, reliefdekor, tre slipade glaskupor, sidenskärm och originalfrans. Höjd ca 96 cm, diameter 50 cm.

Slitage, tyget med smärre skador.

Erik Andrén, "Aktiebolaget Arvid Böhlmárks lampfabrik 1872-1937", Stockholm 1937, modellen avbildad pl 38.

Modellen katalogförd 1916-1924.