451
188935

BYRÅ, av Christian Linning d. ä. (mästare i Stockholm 1744 -1779). Senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med valnöt. Släta beslag av mässing. Tre lådor. Rak form med profilerad front "en arbalètte". Signerad a tergo CLN. Längd 126, bredd 63, höjd 86 cm.

Senare ben och lås, något maskstungen, ett lås saknas.

Marshall Lagerquist, Möbelhandeln i Sverige, avbildad sid. 23.