Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor undertill märkt med rödkrita " No 5 Nordin ". Under skivan påskrift i blyerts "No 5 C G W T" ( Christian Gotthardt Willkom 1763-1765 och Christopher Tietze 1764-1791 , elever hos L. Nordin). Längd 122, bredd 64, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
En list och ett handtag saknas. Ställvis fanerskador.