456
187757

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor undertill märkt med rödkrita " No 5 Nordin ". Under skivan påskrift i blyerts "No 5 C G W T" ( Christian Gotthardt Willkom 1763-1765 och Christopher Tietze 1764-1791 , elever hos L. Nordin). Längd 122, bredd 64, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

En list och ett handtag saknas. Ställvis fanerskador.