BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerad med plommon, valnöt, lönn och ek. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 126, bredd 54, höjd 80 cm. Nyckel medföljer.
Beslagskompletteringar, fanerlagningar.
Tilläggslista
Mount additions, veneer repairs.
×
Logga in
Kunde inte logga in