458
193166

BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
410 000 SEK

Fanerad med jakaranda och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Två lådor. Längd 140, bredd 70, höjd 96,5 cm.

Skador, lagningar, senare skiva, beslag saknas ställvis, ställvis senare beslag, maskstungen.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.