Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
460
175989

BYRÅ, gustaviansk, Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 750 - 12 200 EUR
11 300 - 14 200 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutmönster. Ej signerad. L 118, b 57,5, h 85. Nyckel finns.

Två mindre mässingslister saknas, ställvis fanerskador, skivan med kantskador. Nyckel finns.