Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
561
198886

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krönande urna. Upp- och nedtill lagergirlander. Signerad "NM". Med Stockholms hallstämpel och märkt med ett kors (enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 130, bredd 48 cm.