561
198886

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krönande urna. Upp- och nedtill lagergirlander. Signerad "NM". Med Stockholms hallstämpel och märkt med ett kors (enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 130, bredd 48 cm.