Madeleine Pyk – en samling F769
569
195578

SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Spegel med krönande solfjädersmotiv. Flankerande spöknippen. Bordet med vit marmorskiva uppburen av grip på marmorerad sockel. Spegelns höjd 193, bredd 88 cm. Bordets längd 80, bredd 38, höjd 82 cm. Total höjd 275 cm.

Mindre skador.

Tilläggslista

Total höjd 275 cm.

Proveniens

Tidigare Johannisbergs säteri, Östergötland.