Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
571
190743

SPEGELLAMPETT, med prins Fredrik Adolfs stämpel 1766. Stockholmsarbete, rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
76 000 SEK

Förgylld. Ryggen märkt med brännstämpel FA 1766 under krona, samt med bläck "F:A.". Höjd 83, bredd 46 cm.

Senare glas, ljusarmar saknas, dekorskador och lagningar.

Prins Fredrik Adolf (1750-1803), bror till Gustav III.