695
175561

KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
66 000 SEK

Grönglaserad. Hörn med spiralvridna kolonner. Två kakel med Karl XII:s monogram med korslagda C över XII samt årtalet 1698. Höjd ca 175 cm.

Kompletteringar, lagningar, skador.

Tilläggslista

Höjd ca 175 cm/Height circa 175 cm. Litteratur: Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100.

Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100.