843
180316

SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Delvis förgylld. Trumpetformad med utsvängd nederdel. Tre gjutna tassfötter med ansiktsmaskaroner. Senare importstämplar. Runt livet räfflade band, det övre med ringhängen. Höjd 12 cm.