Kan inte nå servern
90
234541

Sven X:et Erixson

(Sverige, 1899-1970)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
28 100 - 37 400 USD
Klubbat pris
290 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Sven X:et Erixson
(Sverige, 1899-1970)

"Mamma"

Signerad med dedikation "Till mamma från Sven" och daterad 1933. Duk 100 x 132 cm.

Proveniens

Mathilda Eriksson, Stockholm
Fotograf Thure Eson (konstnärens bror), Stockholm
Privat samling

Utställningar

SDS-hallen, Malmö, "Sven Erixson. X:et", 7-23 september 1957, kat nr 10.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Sven Erixson", 12 oktober-12 november 1961, kat nr 108, avbildad helsida sid 30.

Litteratur

J.P. Hodin, "Sven Erixson", 1940, avbildad sid 55.
Lars-Erik Åström, Folke Holmér, Per Bjurström, "Sven Erixsons konst", Sveriges Allmänna Konstförening, 1967, omnämnd sid 132, avbildad sid 131.

Övrig information

Sven X:et Erixson föddes i Tumba 1899. Då var Tumba en pittoresk småstadsidyll som vuxit upp kring järnvägsstationen med huvudstaden på avstånd. Bebyggelsen var i nybyggaranda slumpvis tillkommen och de oregelbundna husen var prydda med glasverandor och snickarglädje. X:ets far Alfred öppnade en speceriaffär på Bryggerivägen och i övervåningen huserade familjen; fadern Alfred, modern Mathilda och deras sju barn.

Genom X:ets måleri möter vi vår historia. Han skildrade ett Sverige som inte längre existerar, ett bondesamhälle som var borta och ett nytt industrisamhälle som började ta form. Men hans målningar är inte sentimentala, snarare skildrar de med nyfikenhet den värld som omgav honom. Med en målerisk känsla för färg och uttryck målade han bönder och fiskargummor, stadsvyer och torgplatser och han utförde kärleksfulla beskrivningar av familjen och livet i hemmet. Målningarna från 1920-talet och det tidiga 1930-talet andas naivism, de är fantasifulla och detaljrika. Men de riskerar inte att bli för söta då de bär en kärvhet och en direkthet som gör att de fortsatt känns aktuella och tillgängliga för en nutida betraktare.

I målningen ”Mamma” har X:et ömsint gjort ett porträtt av sin mor då hon sitter i trädgården till barndomshemmet i Tumba. Mathilda var en ivrig trädgårdsentusiast och hon är avporträtterad omgiven av prunkande försommarblommor. Stolta röda tulpaner har sällskap av blommande fruktträd mot en fond av sommarsvensk grönska. Målningen är näst intill ikonisk med stillheten och lugnet som omger den stickande modern. Hon utstrålar trygghet och kärlek och det är med varsam hand, med poesi och med glädje, som X:et skildrat denna lyckliga stund. Mathilda blir moderligheten personifierad och med denna målning inbjuds vi alla att resa i minnet och återuppleva idylliska barndomsminnen.

Formgivare

Sven Erixson, idag mera känd som X:et, föddes 1899 i Stockholm. Han utbildade sig till dekorationsmålare och teckningslärare vid Tekniska skolan i Stockholm och därefter studerade han vid Högre Konstindustriella skolan och gjorde studieresor till Tyskland, Frankrike, Italien, Spanien och Nordafrika. Som betydande konstnär inom modernt svenskt måleri låter han sig inte inordnas under etikett och stilbegrepp. Hans stora produktion präglas av en spontan och temperamentsfull stil i lysande färgmönster. Erixsons måleri pendlar mellan häftig, närmast brutal uttrycksvilja och vek lyrism. Han är en grundarna av gruppen Färg och Form, vars primitivistiska falang han tillhörde. Med sprudlande berättarglädje återgav han sina upplevelser. Han hade en obetvinglig lust att dela med sig av allt han såg. Han inspirerades liksom Bror Hjorth både av folkkonst och medeltida muralmåleri men tog även intryck av tysk expressionism. Varmast talar han dock om Chaim Soutines konst.I mängder av målningar återgav han sin livsglädje, ytorna fylldes med snabbt fångade figurer. Under trettiotalet fylldes hans bildvärld av familjen och torpidyllen, ytorna blev större och helare. Under kriget målade han på smörpapper, inte bara av praktiska skäl, utan för att uppnå den glansiga ytan som oljan ger. Berättandet avtog på 50-talet när han tog intryck av spontanism, som under de följande åren för honom övergick till ett abstrakt spontant måleri.

Läs mer