1309
221845

OKÄND KONSTNÄR, akvarell och tusch på siden. Qing dynastin, 1700/1800-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Vidsträckt landskapsscen med berg, byggnader och figurer. Målningen betitlad "Wuling taoyuan tu", och med kalligrafi av Chen Guangyue (från Qiantang, möjligen den Chen som är verksam under Jiaqing 1796-1820), bla tangpoem av Wang Wei (Song of the Peach blossom). 171 x 270 cm.

Skador, uppfodrad.