Benvit botten med polykrom medaljong, palmettslingor och hörnornament. Röd huvudbård med blomkartuscher, palmett- och botehranka.
Smutsig, fläckar. Ett hörn med liten lagning, långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna med obetydliga trampveck.