337
236412
Gustaf Lundberg
(1695-1786)
Gustaf lundberg, "friherrinnan ulrica fredrika cedercreutz" (1730-1784).

"Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784)

Pastell 67 x 51 cm. Samtida rikt skuren, förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 494 - 8 658 EUR

Klubbat pris:
54 000 SEK
Proveniens

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, under Yxtaholm, avbildade sid 391. (med placering i salongen på övre plan)

Övrigt

Friherrinnan Ulrika Fredrika Cedercreutz var gift med greve Mattias von Hermansson i hans andra gifte.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801