337
236412

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
54 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

"Friherrinnan Ulrica Fredrika Cedercreutz" (1730-1784)

Pastell 67 x 51 cm. Samtida rikt skuren, förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, under Yxtaholm, avbildade sid 391. (med placering i salongen på övre plan)

Friherrinnan Ulrika Fredrika Cedercreutz var gift med greve Mattias von Hermansson i hans andra gifte.