Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
509
239234

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Fanerad med mahogny, björk, lönn och jakaranda. Inläggningar av färgat vax. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Upptill låda. Bakom lucka två lådor. Fronten med inlagd rosettupphängd lagerkrans, pilkoger, pilpåge och fackla. Sidor med musiktroféer. Skivan märkt med rödkrita "Lindberg" (flertal snickarmästare i Stockholm under 1700-talets slut). Längd 118, bredd 57, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Skivan gammal men ej ursprunglig, fanerskador, fanerlagningar, torksprickor.

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler, del II, Stockholm 1933, sid 42-43.

Auktionens byrå har flera likheter med Nils Petter Stenströms mästerstycke i form av ett skrivskåp, som finns på Nordiska museet. Liksom auktionens byrå har även mästerstycket en lucka framför byrålådorna med närmast identiska inläggningar med ett ramverk med pärlband och mässingskvadrater i hörnen, samt i mitten en "Trophée d'Amour" i form av rosettupphängd lagerkrans, pilkoger, pilpåge och fackla. Likaså har de båda avfasade hörn med ett band av inlagda snedställda kvadrater.
Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. 1781 blev han utnämnd till hovsnickare.