Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
661
225643

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt rödspräcklig marmor. Vitemaljerad urtavla. Krön med Flodguden. Sockel med tassfötter. Vitemaljerad urtavla. Längd 38,5, höjd 50 cm.

Smärre marmor- och emaljnagg.