795A
264316

MATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sverige 1930-40-tal. Polykroma florala och geometriska mönster.

Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade sidor varav en långsida har trampveck.

Märtha Gahn (1891-1973) var 1935-54 chef för AB Libraria, Kyrklig konst. Hon var även styrelsemedlem i Svensk Hemslöjd där hon varit konstnärlig ledare 1917-33. Därefter ledde hon i två år utbildningen vid Handarbetets Vänner. 1934 hade Röhsska konstslöjdsmuseet en separatutställning med Märtha Gahns alster och hon har deltagit i åtskilliga utställningar gjorda i Svensk hemslöjds och Svenska slöjdföreningens regi.