Kan inte nå servern
414
253672

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 300 - 55 600 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Superficie Picturata"

Signerad Rolf Hanson och daterad 2004 a tergo. Pannå 130 x 124 cm.

Utställningar

Dunkers kulturhus, Helsingborg, "Rolf Hanson", 6 maj - 3 september 2006.

Litteratur

AnnCatrin Gummesson och Magnus Jensner (redaktör), "Rolf Hanson: Runtom hus/Around the house, Runtom trappa/Around the stair, Descendant/Remontant, Ombre portée, Superficie picturata", Dunkers kulturhus, 6 maj - 3 september 2006, avbildad på helsida i färg.

Övrig information

Målaren Rolf Hanson är en av sin generations mest uppskattade svenska konstnärer. Med rötter långt ner i den nordiska landskapstraditionen, samtidigt med blicken nyfiket öppen för världen utanför, överskrider han traditioner och regler i sina stora, färgsprakande, abstrakta målningar. Ljuset och färgen står i fokus samtidigt som formen och uttrycken tar sina olika skepnader.

Rolf Hanson har många bilder som han vill förverkliga, men söker inte en enda sanning eller bakomliggande ide enligt modernismen eller någon annan ism. Han närmar sig alltid den nya målningen med föresatsen att skapa något nytt, aldrig tidigare skådats. Han vet sällan om han kommer att lyckas men lägger alltid ner all den inlevelse och kraft som han är mäktig som människa. ”Med ett vildsint lugn”, enligt Lars Nittve, ger han sig hän i färgen och formen i bilden.

I målningen "Superficie Picturata" (bemålad yta) styr han fläckarnas tjocklek och ger dem färg, han lyfter skuggorna så att de hamnar precis där de kan lägga sig till rätta i bilden. Han förför och överraskar oss med sitt färgstarka färgval och sitt flödande tilltal. Resultatet av ett tidsödande arbete under långa dagar som kan liknas vid framväxandet av ett partitur med sidorna lagda ovanpå varandra. Ett motiv och ett tema bereds plats och utvecklas. En stilla färgton avlöser ett crescendo med en explosion av färger i flimrande flöden. Det svindlar och ljuder av klanger och rörelser. Ibland skymtar ett föremål som vi känner igen fram ur djupet av målningen frö att snart döljas av en kaskad av fuktiga jordfärger…

”Det finns inte en enda slutgiltig tolkning av mina målningar. I en abstrakt målning behöver du inte fråga dig varför eller vad. Det är som med musik. Du låter det bara hända och upplever det helt i nuet” säger Rolf Hanson.

Då och då har han lämnat måleriet för fotografi och formgivning eller för att jobba med scenografi och ingå i ”någon annans helhet”. Det är ett sätt för honom att gjuta ny energi i processerna och befrukta de olika uttrycken från olika utgångspunkter och ge nya perspektiv. De inre och yttre delarna i uttrycken smälter samman till en ny bredare bas för det som ska komma sedan.

Text: Monica Nickels

Formgivare

Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.

Läs mer