Madeleine Pyk – en samling F769
1148
274974

SEMIANTIK BACHTIARI. 718 x 359 cm.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Mörkblå botten med rader av polykroma boteh och hörnornament. Bred terrakottafärgad huvudbård med stora blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.

Obetydligt slitage, få små hårt slitna områden, något smutsig, fläckar, obetydliga hål. Baksidan med klistrade kantband, sidorna med trampveck och smärre skador.