Madeleine Pyk – en samling F769
350
274061

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Stockholm ifrån södra sidan"

Akvarellerad konturetsning. 35,7 x 53,5 cm, bladstorlek 38 x 55,7 cm.

Små hål med retuscher, mindre defekter, uppklistrad på papp.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 411, 1979, kat nr 362.

Frölich 168.