559
267639

JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
380 000 SEK

Tillverkade av papier-maché och överdraget av gips som slipats. Segmenten 12 st är graverade såsom halvsegment från och med ekvatorn till norra polen och från ekvatorn till södra polen. Horisontalcirkel med gravyr med månader, stjärntecken m.m. Globaxel och meridianbåge av metall. Stativ i rokoko av furu. Globernas diam ca 11 cm. Höjd inkl stativ 20 cm. Jordglobens legend med texten "GLOBUS TERRAQUEUS Congruenter recentis- simis observationib cura Soc:Cosm:Upsal: adornatus ab A.Åkerman R.Soc.Scient:Ups. Sculpt. 1762". Himmelsglobens legend med texten "GLOBUS COELESTIS cura S.C.Ups. adornatus ab A.Åkerman 1762".

Jordglobens stativ med ett senare ben. Skador, lagningar, slitage. Timcirklar saknas.

Bratt, Einar, En krönika om svenska glober, Uppsala 1968, sid. 124-134.

SÄLLSYNT GLOBPAR

Enligt litteraturen (E. Bratt) är endast två globpar av Anders Åkerman från 1762 à 11 cm kända sedan tidigare. Dessa tillhör Vetenskapsakademien. Därutöver är en himmelsglob i samma storlek känd i privat ägo. Auktionens glober är således nu det tredje kända paret.