574
258354

TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 550 - 3 990 EUR
3 700 - 4 170 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Försilvrad mässing, s. k. argent haché. Rund bukig form på fyra klo- och klotfötter med rocailleanfanger. Rocailleornerade hänklar. På livet driven dekor av rocaille. Välvt lock med knopp i form av blomsterkvist. Märkt C under krona (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Höjd 35, längd 33 cm.

Lockknoppen ej komplett, lagning, omförsilvrad, försilvringen med slitage.

Sigurd Erixon; Mässing, Nordiska Museet 1943, sid. 335, bild 459, identisk försilvrad soppterrin av mässing (dock ej med märkning C couronné) finns i Uddevalla museum.