Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1456BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1457FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1458SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1459SERVIS, sex delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
1460SERVISDELAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1461TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 500 SEK
1462TEKOPPAR två stycken och FAT, fem stycken, kompaniporlsin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).12 500 SEK
1463GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).11 500 SEK
1464MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 400 SEK
1465KAFFEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1466TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
1467TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1468TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).25 000 SEK
1469STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
1470STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK
1471FIGURIN, porslin. Qing dynastin.10 000 SEK
1472FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.8 500 SEK
1473FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1474URNOR med LOCK ett par, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795).Återrop
1475SERVIS, 58 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).40 000 SEK
1476SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1477FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
1478SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1479TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1480KAROTTER med LOCK, två stycken, samt FAT, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
1481URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).44 000 SEK
1482BÄRTALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1483TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1484KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1485FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.Återrop
1486BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng, 1730-tal. Sällsynt.Återrop
1487TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).52 000 SEK
1488FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1489SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1490TALLRIKAR, två stycken, samt STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).10 500 SEK
1491STEKFAT samt CREMEKOPPAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1796).4 800 SEK
1492VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.Återrop
1493VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.Återrop
1494VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.7 500 SEK
1495YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. Kanton.6 000 SEK
1496SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.9 000 SEK
1497ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.6 000 SEK
1498PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.5 500 SEK
1499FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.65 800 SEK
1500URNA, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.12 500 SEK
1501FAT, porslin. sen Qing dynasti.74 000 SEK
1502BÄGARE, porslin. Qing dynastin, Qianlongs märke.9 000 SEK
1503PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i guld.6 000 SEK
1505FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke.49 000 SEK
1506SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.12 000 SEK
1507VAS, porslin. Troligen Republik och Kina 1900-talets första hälft.Återrop
1508VAS, porslin. Qing dynastin.5 000 SEK
1509VAS, porslin. Sen Qing dynasti, men Qianlongs fyra karaktärers märke.17 500 SEK
1510SKÅL, porslin. Qing dynastin med Jiaqingsmärke.36 000 SEK
1511SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke.38 000 SEK
1512FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Jiaqings sigillmärke (1796-1820).21 000 SEK
1513SKÅL, porslin. Qing dynastin.7 000 SEK
1514VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1515VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, troligen Yongzheng med Wanli sex karaktärers märke.Återrop
1516LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1517VASER, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal, med Qianlongs sigillmärke.Återrop
1518URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1519URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke.Återrop
1520SKÅL, porslin. Qing dynasti med Qianlongs märke.6 000 SEK
1521SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.Återrop
1522FAT, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.Återrop
1523SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908).Återrop
1524FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin.6 000 SEK
1525SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti, med Guangxus sex karaktärers märke.39 000 SEK
1526SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke.10 500 SEK
1527SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.26 000 SEK
1528VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.19 000 SEK
1529VASER, ett par. Troligen Republik 1900-talets första hälft med Hongxians fyra karaktärers märke.35 000 SEK
1530SKÅL, porslin. Troligen Republik med Hongxians fyra karaktärers märke.17 000 SEK
1531TEKANNA med LOCK, porslin. Troligen Republik med Jiaqings sigillmärke.25 000 SEK
1532VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke.10 000 SEK
1533FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.4 000 SEK
1534TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.44 000 SEK
1535PERUKSTOCKAR/LYKTOR, ett par, porslin. Qing dynastin med Guangxus märke.14 500 SEK
1536FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).27 000 SEK
1537FAT, porslin. Ming dynastin, Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66).Återrop
1538URNA, porslin. Ming dynastin, med Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66).72 000 SEK
1539FAT, porslin. Ming dynastin med Wanlis sex karaktärers märke och period (1573-1619).75 000 SEK
1540URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
1541KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).Återrop
1542FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.40 000 SEK
1543SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).13 000 SEK
1544URNA, porslin. Kina, 1600-tal.Återrop
1545VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).34 000 SEK
1546SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke.25 000 SEK
1547SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.7 000 SEK
1548SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.5 500 SEK
1549URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.39 000 SEK
1550URNA, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
1551URNA, porslin. Transition, 1600-tal.Återrop
1552PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal.33 000 SEK
1553SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke.12 000 SEK
1554FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1555TRUMPETVAS, porslin. Qing dynastin.46 000 SEK
1556BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).36 000 SEK