251
278052

Richard Paul Lohse

(Schweiz, 1902-1988)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Richard Paul Lohse
(Schweiz, 1902-1988)

"Vier verschränkte Farbgruppen mit blau grünen Akzenten"

Signerad Richard Paul Lohse och daterad Zürich 1952/70. Duk 48 x 48 cm.

Proveniens

I gåva av konstnären till Karin Lindegren, chef för Moderna Museet, Stockholm 1977-1979. Ständig sekreterare och hedersledamot av Konstakademien.