Madeleine Pyk – en samling F769
303
284930

"L'Antitête" Triztan Tzara (3 vol)

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 650 - 8 550 EUR
7 630 - 9 820 USD
Klubbat pris
66 000 SEK

Böcker 3 vol; Vol I "Le désespéranto" med 8 etsningar av Joan Miró; Vol II "Minuits pour géants" med 7 etsningar av Yves Tanguy; Vol III "Monsieur AA l'antiphilosophe" med 8 etsningar av Max Ernst. Justification du tirage signerade med bläck av Tristan Tzara, varje volym signerad av respektive konstnär Exemplar 147 (av 200), etsningarna tryckta av Roger Lacourière, Paris, utgiven av Bordas, Paris 1949. 14,3 x 12,2 cm. Förvaringsportföljen saknas.

Tilläggslista

Förvaringsportföljen medföljer ej. /Original slipcase not included.

Cramer 20 (Miró). Dupin 53-60 (Miró). Spies/Leppien 27 (Max Ernst).