550
296328

JOHAN PETTER JOHANSSON, armatur,"Triplex-pendel", ASEA, 1920-30-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Typ AX, ASEA 1920-30-tal. Förkromat samt grålackerat stål. Märkt TRIPLEX PENDEL PATENT MAX 60 W - 250 V MADE IN SWEDEN, ASEA BELYSNING TYP AX E 4901. Utdragbart lampstativ. Längd 122 cm ihopskjuten, fullt utdragen 212 cm.

Slitage.

"Byggmästaren", tidskrift för arkitektur och byggnadsteknik. Triplexlampan avbildad sid 133, häfte 11, juni 1926.
Eva Rudberg, "Sven Markelius, Arkitekt", Stockholm 1989, modellen avbildad sid 59, 64 och 65.
Moderna Museets utställningskatalog 297, 7/10 2000 - 14/1 2001: "Utopi och verklighet, Svensk Modernism 1900-1960", Ytterligare exempel på ingeniörsdesign sprungen ur teknisk uppfinningsrikedom finner man bland annat i Johan Petter Johanssons långa produktion. Mest känd är han för skiftnyckeln från 1892, men även hans pendellampa Triplex från 1919 kom att bli en standardartikel i funktionalistiskt formgivna miljöer under 1930-talet".
ASEAs tidskrift, "Rationell belysning" oktober 1933, sid 99.

Formgiven ca 1919. Kallades även för "Rullpendel". Utfördes i olika modeller och färger. Triplex-armaturer förekom i flera montrar på Stockholmsutställningen 1930