Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
550
296328

A J.P Johansson 'Triplex' lamp, Sweden 1920-30's.

5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Hammer price
7 500 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Adjustable height 122-212 cm.

Slitage.

Literature

"Byggmästaren", tidskrift för arkitektur och byggnadsteknik. Triplexlampan avbildad sid 133, häfte 11, juni 1926.
Eva Rudberg, "Sven Markelius, Arkitekt", Stockholm 1989, modellen avbildad sid 59, 64 och 65.
Moderna Museets utställningskatalog 297, 7/10 2000 - 14/1 2001: "Utopi och verklighet, Svensk Modernism 1900-1960", Ytterligare exempel på ingeniörsdesign sprungen ur teknisk uppfinningsrikedom finner man bland annat i Johan Petter Johanssons långa produktion. Mest känd är han för skiftnyckeln från 1892, men även hans pendellampa Triplex från 1919 kom att bli en standardartikel i funktionalistiskt formgivna miljöer under 1930-talet".
ASEAs tidskrift, "Rationell belysning" oktober 1933, sid 99.

More information

Formgiven ca 1919. Kallades även för "Rullpendel". Utfördes i olika modeller och färger. Triplex-armaturer förekom i flera montrar på Stockholmsutställningen 1930