582
284346

BRUNO MATHSSON, "Annika", för firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1930-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
355 - 444 EUR
370 - 463 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Skiva av mahogny, benställning av skiktlimmad björk. Etikettmärkt Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN samt Bruno MATHSSON Möbler (handsignerad BM 36). Höjd 34 cm, diameter 55 cm.

Slitage, repor.

Modellen formgiven år 1936.