583
294154

BRUNO MATHSSON, "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
15 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord i beige. Brännmärkt Bruno Mathsson design made in Sweden samt pappersetikett Bruno Mathsson FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN och handskrivet BM 36. Överdrag och nackkudde i grå skinnimitation medföljer.

Proveniens

Harry Schein