948
286502

MATTA. "Rödbroka". Rölakan. 315,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF AML

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). Komponerad 1944.

Något slitage, fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 63; Waldemarsuddes utställningskatalog: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch mot sidan 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 162-163.