1595
315629

SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Servis, ca 125 delar, kompaniporslin. qing dynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i emaljfärger och med medaljonger av vyer i grisaille. Bestående av 41 tallrikar, 24 sopptallrikar, 20 assietter, en större terrin med lock och fat, en mindre terrin med lock och fat, två såsterriner med lock och fat, två smörterriner med lock och fat, två såssnipor, sju runda fat, sex ovala stekfat, en senapsburk med lock, 3 små assietter, 15 cremekoppar med lock.

Skador, lagningar. (125)

Utropspris:

180 000 - 250 000 SEK

19 190 - 26 652 EUR

Klubbat pris:
280 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02