1595
315629

SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
180 000 - 250 000 SEK
17 100 - 23 700 EUR
19 500 - 27 100 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i emaljfärger och med medaljonger av vyer i grisaille. Bestående av 41 tallrikar, 24 sopptallrikar, 20 assietter, en större terrin med lock och fat, en mindre terrin med lock och fat, två såsterriner med lock och fat, två smörterriner med lock och fat, två såssnipor, sju runda fat, sex ovala stekfat, en senapsburk med lock, 3 små assietter, 15 cremekoppar med lock.

Skador, lagningar. (125)