Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
1537. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Läsande hovdam.
Klubbat pris 
525 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1551. Li Kuchan, "Crane, Cliff, Bamboo and Lotus".
1551. Li Kuchan, "Crane, Cliff, Bamboo and Lotus".
Klubbat pris 
980 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
1552. KINESISK KONSTNÄR, oljemålning. Qing dynastin, circa 1865.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
1554. SPEGELGLASMÅLNING. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1555. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
1559. THANGKA, Tibet omkring 1900. Porträtt avbildande Milarepa.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1562. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1562. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1567. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1570. URNOR, ett par, porslin. Imari, Japan, 1700-tal.
1570. URNOR, ett par, porslin. Imari, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1571. TALLRIKAR , ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR , ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1572. HANDFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1577. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1581. MUGG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1584. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1584. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1588. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1588. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1594. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
820 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1595. SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1595. SERVIS, ca 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
180 000 - 250 000 SEK
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1598. SERVIS, 56 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. SERVIS, 56 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1600. KAFFEKOPP, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. SOCKERSKÅL samt FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1602. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1602. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1604. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1604. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1610. FAT samt TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. FAT samt TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1611. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. NATTLJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1623. SERVIS, 31 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1630. KANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
1630. KANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
1632. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1633. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1633. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1634. SKÅL, keramik. Qing dynastin, Qianlong 1736-95.
1634. SKÅL, keramik. Qing dynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK