225
309900

SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Tre ihopsydda våder. Mittfältet med polykromt spaljé-, blom- och granatäppelmönster. Bred bård med palmett- och blomranka. Foder med tryckt dekor, runt kanterna ikat.

Något smutsig, fläckar, smärre skador.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

40. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 700

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK