SEMIANTIKT/OLD UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 171 x 118 cm.
Tre ihopsydda våder. Mittfältet med polykromt spaljé-, blom- och granatäppelmönster. Bred bård med palmett- och blomranka. Foder med tryckt dekor, runt kanterna ikat.
Något smutsig, fläckar, smärre skador.
Proveniens
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.
×
Logga in
Kunde inte logga in