235
309874

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 760 - 2 640 EUR
1 870 - 2 800 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Polykrom palatsscen med Nader Shah på tronen med uppvaktning och inskription. Bred benvit huvudbård med hjortar, rovdjur, hästar, träd samt i hörnen porträttmedaljonger av Mahmmod Shah med inskriptioner.

Den bruna färgen ställvis korroderad. Smutsig, fläckar, smärre malskador. Sidorna med smärre skador, ett hörn lagat.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

102. Rut Bryk, relief/fat, stengods, Finland ca 1960.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK