236
309880

SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Vinröd botten med polykroma indiska gudar, änglar, träd, ko och påfågel. Bred mörkblå huvudbård med gudar, kor, påfåglar, maharadjor och palats.

Något smutsig, fläckar. Den övre ytterbården med slitage och omknutna partier.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

130. Nils Fougstedt, spegel, Swedish Grace, modell "137a", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK