247
281165

VÄVD TAPET, gobelängteknik. "Sittande nymfer" ur sviten Apollon och Daphne. 275 x 302 cm. Atelier de la Chaise, Faubourg St. Germain (1628-1668), Paris.

Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
405 000 SEK

Raphael de la Planche eller Sébastien-Francois de la Planche. Sviten Apollon och Daphne, en serie med fyra vävda tapeter. Efter Ovidius metamorfoser. Kompositionen under inflytande av Rafaels skola.

Stor polykrom figurscen i skogslandskap. I förgrunden de sittande nymferna, i fonden Dafne som går på jakt med sina hundar. Bården med blommor, frukter och bladgirland. På lisièrens högra nedre del återfinns franska liljan. Ull och silke. Fodrad. Restaurerad 1898 hos Handarbetets Vänner, Stockholm.

Ställvis slitage, något smutsig, skador, restaureringar, ivävda partier, lagningar, ställvis något påmålad. Delvis senare lisière.

Proveniens

Apollo och Dafnesviten på fyra tapeter där denna tapet ingick skall enligt äldre familjetradition ha tillhört ätten Flemming af Liebelitz. Med Anna Christina Flemmings (1739-1813) äktenskap med Greve Nils Bonde af Björnö (1731-1816) kom tapeterna till Hörningsholm, Södermanland, men kom inte att ingå som fideikommissegendom där.
Därefter i arv till brorsonen Nils Bonde af Björnö (1774-1838).
I arv till sonen Gustaf Ulf Bonde af Björnö (1807-1855), barnlös.
Hans änka Clara Bonde född Rålamb (1806-1899)
Hörningsholms fideikommiss ärvdes av sysslingssonen Gustaf Trolle-Bonde (1806-1844) som 1861 löste tapetsviten för 1.000:- av Clara Bonde.
Genom lösen 1864 av sonen Gustaf Fredrik Bonde af Björnö (1842-1909) som placerade tapetsviten på sitt nybyggda slott, Theleborg, Småland.
Genom arv till brorsonen Christer Bonde af Björnö (1869-1956), Hesselby.
I arv till sonen Fredrik-Ulf Bonde af Björnö (1902-1981) som förde tapeterna till Rom.
Efter hans död genom arv hemförda till Sverige. Sviten splittrades då denna och en till av tapeterna såldes på Bukowskis 1986.
Förvärvad av nuvarande ägare på Bukowskis vårauktion 1986, A440, nr 1191.

Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909: Småland, Teleborg, sid 27-32, plansch sid 31.

Svenska Hem i ord och bilder, åttonde årg., Stockholm 1920: Hesselby slott, sid 1-32, planscher sid 19-20 avbildad hängande i matsalen.

Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe Siècles, Stockholm 1928, Planches 81, Inventaire Descriptif No 85, sid 98-104.

Fogelmarck, Stig: Theleborg på greve Christer Bondes tid, Kronobergsboken 1965, om sviten.

Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1971: Småland, Theleborg, sid 219-224, text sid 222, plansch sid 224.

Bukowskis auktionskatalog nr 440 våren 1986, # 1191, text sid 187, färgplansch 30.

Produktionen hos 1600-talets parisiska tapetateljéer var märkvärdig och av hög kvalité.